Cüme axşamı, 25.04.2024, 14:34
Приветствую Вас Qonaq | RSS

islam dini

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Архив - только для чтения
Модератор форума: Almusavi  
Forum » FORUM-TEKST » AZERBAYCAN » Milletimizin en böyük problemi nedir?
Milletimizin en böyük problemi nedir?
al-shia Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 12:38 | Mesaj # 1
Huseynli_E
Qrup: İdareçi
Tərif: 8
Status: Xetden kenar
Bismillahir rehmanir rehim.
Buyurun!

411 Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 14:44 | Mesaj # 2
Polkovnik
Qrup: Forum baş moder
Bismillah.

Birliyin olmamasi! Bir-birlerinen var dovlet yarishina girmeleri.(onda var mende niye olmasin)... Hetta alimlerden biri deyir: Bir yere gedende bilmek istiyirsense oranin caamati necedi birinci qebirstanlarna get. Avamchiliqlari ordan bilenecek.( yeni namaz ehlidi yoxsa, yox). Bizim qebirstanlara gedirsen biri zurna chalir, biri nagara. Hetta qebirstanliqdada reqabet gedir(onun atasinin qebiri heledi niye bizimkilerinki hele olmasin).... Hele adamlar var seher acindan durur, gedib borc eliyir atasinin qebrini mermerden duzeldir...(sherietden uzaq dushub)..
Hele ora xercleyen pulu atavin qeza namazlarni qildir, birini atavin yerinden hecce gonder bu sheyler xeyir olar atava mermerin ne komeyi olacaq?? Hele qebirler var zahiri gozeldi, batininde ne bash verir Allah bilir ve yaxudda eksine. Ola biler qebrdi zahiri gozeldi batinide. Allah bilir.. Ne ise Allah hamimiza komek olsun! Amin....

Live like Muhammed(s.a.a.s), fight like Ali(a), die like Hussein(a).

Almusavi Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 17:30 | Mesaj # 3
Polkovnik
Qrup: Forum moderator
Bismillah. Mən bu ayəni deyərdim cavabda: O kəslərdən olmayın ki, Allahı unutdular və Allah da onlara özlərini unutdurdu.(Həşr surəsi, 19).

Zillət bizdən uzaqdır!!!
قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ - Həqiqətən, möminlər nicat tapmışlar!(Muminun, 1)

mensure Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 18:48 | Mesaj # 4
Leytenant
Qrup: VIP
Tərif: 4
Men yuxarida yazilanlarla raziyam.Bizim xalq oz milletini sevmir,bir xalq ki, rusca bilmeyene pis gozle baxir,bir xalq ki, bayraginda yasil reng, dilinde kelmeyi shehadet ola-ola dinine emel elemir,bir xalqin saglam oglani esegerliye getmemek ucun min cure xestelik kagizi cixardir ve yaxud oz esger qardasina esgerlikde eziyyet edir,bir xalq ki, televizorda ancaq shou-biznesden,seriallardan basqa hec ne vermir,bir xalq ki, ac milleti ola-ola her gun tonlarla fisheng atir...bunu saysiz artirmaq olar eh bizim milletin problemi qurtarmir

iki sey agila noqsan sayilar.
yersiz susmaq ile yersiz soz demek (Sedi Sirazi)

al-shia Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 19:04 | Mesaj # 5
Huseynli_E
Sadəcə bir xalq ki, Teleserialları, şounu və bu kimi şeyləri İSlamdan çox sevir ondan nə gözləyəsən?
Əlbəttə bu xalq Azəri xalqı deyil! Bu xalq avam xalqdır!!! Milliyətə görə qruplaşdırmadım, əqidəyə görə qruplaşdırdım! Problemlər çoxdur, məndən əvvəlki postların yazarlarına da təşəkkür!

iravani Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 20:00 | Mesaj # 6
Polkovnik-Leytenant
Bu qeder de sert olmayin. Nezere alin ki, bizim milletimiz 70 il esaret altinda qalib.Eger Azərbaycan xalqi avam olsaydi hal-hazirda ateist olardi muselman yox! Milletim,xalqim gozeldir.

İmam Sadiq əleyhissalam buyurur: Diqqət edib baxın, görün öz elminizi kimdən öyrənirsiniz!

Esma Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 20:20 | Mesaj # 7
Polkovnik
Tərif: 7
sleep bir soz deyim. hech kim incicyib filan da etmesin.inciyende ki ozu biler. size meslehetim birinci gedib ,'xalg,millet' nalayishlari nedir onu aydinlashdirin sonra gelib , burada 'bir xalg ve ya millet' sozlerinden istifade edin. deyirsiz ki 'xalg ' ve ya 'millet'. sorushmag bele pis chixmasin siz hansi xalgin numayendesisiniz. Azerbaycanli deyilsiniz boyuk ehtimalla. axi siz 'xalg,millet'den danishirsiz. o geyd etdiyiniz xalgin ichinde siz yoxsunuz. yoxsunuzsa onda Azerbaycanli deyilsiz.eger varsinizsa da xahish edirem, hetta bunu teleb etmeye de haggim var ki her kesi umumi olarag bir 'xalg', 'millet' olarag yandirmayin. siz de bu xalgin terkibindesinizse ve siz o geyd etdiklerinizden uzagsinizsa demeli, hami ele deyil. sizin kimi neche yuz,neche minlerle insan var.yeni teleb edirem ki ,ve buna haggim da var. cumleleri gurarken bir az daha ehtiyyat edib , duzgun cumleler gurasiniz. 'xalg' ,'millet' yox 'milletin bezi numayendeleri ve ya ekser' deye yaxud da bu cur duzelishler verin. galdi ki menfilere.. menfiler demirem yoxdur.. her yerde menfiler var. menfilerin olmamasi mumkunsuzdur hemchinin de musbetlerin.. sizin bu umumileshdirilmish yazilarinizi gorende,nedense yadima Azerbaycanin shanli ogul ve gizlari yadima dushdu ki onlar sizden fergli olarag daha sert shekilde bele deyirler.her kesden uzr isteyirem amma onlarin sozleridir. 'tupurum Azerbaycana'.. bax bu shanli giz ve ogullarimizdir ki,hansi ki hansisa ugurda Azerbaycanin adi chekilende ya sinelerine doyub,fexr ederler ya da ki 'bize ne ee' deyerler.. eger siz de elelerindensinizse ,elelerine verdiyim cavabi ele size de verirem.. 'xoshunuz gelmirse,gane etmirse her halda hava limani deye bir mekan var ki oradan Azerbaycandan chixish ede bilersiz.tanimayanlari shexsen men boyuk memnuniyyetle aparib gostere bilerem' odur ki ya birdefelik umumileshdirme etmeyin ya da ki etiraf edin ki bele bir hsey varsa men Azerbaycanli deyilem. sleep angry

Lullaby my Azerbaijan... Lullaby country, mother my land... Lullaby people, poor fellow my nation... Close lullaby eye, sweet sleeps you...

optimist olmaq lazimdir optismist!

al-shia Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 20:57 | Mesaj # 8
Huseynli_E
Quote (al-shia)
Əlbəttə bu xalq Azəri xalqı deyil! Bu xalq avam xalqdır!!

Quote (iravani)
Eger Azərbaycan xalqi avam olsaydi hal-hazirda ateist olardi muselman yox!

Gördüyünüz kimi, mən azərilərə deməmişəm avam. Yəni dediyim xalq Azəri xalqı deyil Avam xalqdır onların bizə aidiyyatı yoxdur.
Quote (al-shia)
! Milliyətə görə qruplaşdırmadım, əqidəyə görə qruplaşdırdım!

Bu da sözümə isbat

mensure Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 21:08 | Mesaj # 9
Leytenant
Eziz bacim ESMA,. Men orada umumi planda yazmisam fikirerimi ama bu o demek deyil ki, her kese shamil olunur,Nese haqqinda umumi fikir yazdiqda coxluq nezere alinir.Men de ona gore ayricaliq etmemisem,ama bu o demek deyil ki, menim xalqimin hamisi pisdi,xeyir Azeri xalqi dunyada en mehriban,qonaqperver,istiqanli ve s. xalqdir,ama movzunun adi problemler oldugu ucun men de gorduyum problemleri yazdim,men oz milletimi her kesden cox sevirm,sadece olaraq istemirem ki, bele aldadici sheylerle xalqin gozunden perde asmasinlar... her sheyin ustunu ortmekle bu gunlere gelmisik de... gelikin bir az heqiqetci olaq ve oz sehvlerimizi duzeltmeye calisaq,axi biz azeriyik ve en esasi muselmaniq

Esma Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 21:16 | Mesaj # 10
Polkovnik
Quote (mensure)
Men orada umumi planda yazmisam fikirerimi ama bu o demek deyil ki, her kese shamil olunur

umumi goturende nece her kese aid ola bilmir ki?umumi anlayishi var hansi ki meselen men deyirem ki 'meyveler insana ziyandir' bax bu oldu umumi ,amma men 'erik cana ziyandir' yazsa idim bu umumi olmayacagdi.chunki men orada umumi goturmemsihem. siz ozunuz de geyd etmisinizki 'umumi goturmsuhem'. soz sehvine yol vermisiz boyuk ehtimalla. anlayiram amma ki , cumleni yazanda umumi goturmek olmaz chunki hech kim Allahdan bashga sizin dushucnenizi,gelbinizden kcheni oxuma gabiliyyetine malik deyil. en azindan bashga olkelerden de foruma baxilarsa bu yanlish anlashila biler. smile sad

P.S.ezizleriniz derd gormesin amin

Lullaby my Azerbaijan... Lullaby country, mother my land... Lullaby people, poor fellow my nation... Close lullaby eye, sweet sleeps you...

mensure Tarix: Cüme axşamı, 19.06.2008, 21:26 | Mesaj # 11
Leytenant
Quote (Esma)
umumi goturende nece her kese aid ola bilmir ki?

Cox sag ol Esma. ALLAH razi olsun,her halda sen anladin ve anlatdin.Deyismekden zehlem gedir,Sen de problemlerimiz haqqinda yaz bizi bixeber eleme.Mene shexsen cox maraqlidi her kesin fikri elece de senin.
Quote (Esma)
P.S.ezizleriniz derd gormesin amin

Amin,bahem her kesin insALLAH.

al-shia Tarix: Cüme, 20.06.2008, 09:56 | Mesaj # 12
Huseynli_E
Bismillah. Assalamu aleykum!
Esma, gördüyüm kimi "millet" , "xalq" anlayışı deyesen menim üçün idi.
deyim millet ve xalqı. Xalq "etnos" sözünden götürülüb. Daha doğrusu az diline tercümesidir. Milliyetler misal üçün türk milliyeti, amma xalq dedikde azeri, anadolu türkü, qazax, qırğız, qaqauz, türkmen ve s. götürmek olar. Bu xalq ve milliyet anlayışı idi. rolleyes
O ki, qaldı fikrine, ola biler men tez yazdım ona göre bu defe de anlaşılmadı. Amma bu sözüme diqqet yetireydin gerek:
Quote (al-shia)
Sadəcə bir xalq ki, Teleserialları, şounu və bu kimi şeyləri İSlamdan çox sevir ondan nə gözləyəsən?

Bunu deyenden sonra,
Quote (al-shia)
Əlbəttə bu xalq Azəri xalqı deyil!

dedim, yəni bir xalq olaraq Azəriləri götürmdəim. Bu kəsləri başqa bir xlaq "yaradıb", ora daxil etdm. Yəni orda artıq milliyətə, etnosa göre deyil, avamlığ xüsusiyyetine göre qruplaşdırıb, bele bir xalqı "yaratdım" avam xalq.
Quote (al-shia)
Bu xalq avam xalqdır!!! Milliyətə görə qruplaşdırmadım, əqidəyə görə qruplaşdırdım!

Burada işletdiyim avam sözü azeri xalqına tam aid deyil, yazmışam axı bu xalq azeri xalqı deyil! Avam xalqdır! Yeni bunu azerilere deyil bütün avamlıq edenlere yazmışam. Azeriler de terkibinde (insanların müeyyen hissesi)
Yaşıl hissəni birdə oxusaz inşallah daha sitat getirməzsiz smile
P.S: vaxtın azlığından qısa yazdım ona göre anlaşılmaya bilerdi ilk post

411 Tarix: Cüme, 20.06.2008, 11:26 | Mesaj # 13
Polkovnik
Quote (mensure)
ac milleti ola-ola her gun tonlarla fisheng atir...bunu saysiz artirmaq olar eh bizim milletin problemi qurtarmir

raziyam...

Quote (al-shia)
Milliyətə görə qruplaşdırmadım, əqidəyə görə qruplaşdırdım!

duzdu...

Quote (iravani)
Milletim,xalqim gozeldir.

Milletimizde gozeldi, xalqimizda, vetenimizde, adet ennemizde, qonqperveklimizde, medeniyetimizde. Soz yox. Sohbet milletin problemlerinden gedir hansilar ki, bedbexchilye aparir.

Quote (Esma)
her yerde menfiler var. menfilerin olmamasi mumkunsuzdur

sohbet hele menfilerden gedir, sizde buyurun menfilerden bir-ikisini yazin...

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 14:52 | Mesaj # 14
Polkovnik
Quote (al-shia)
Bismillah. Assalamu aleykum!
Esma, gördüyüm kimi "millet" , "xalq" anlayışı deyesen menim üçün idi.

yox, 'millet' ve' xalg' sozunu istifade eden her kese aid idi.umumileshdirme aparan her kese. smile

Quote (al-shia)
dedim, yəni bir xalq olaraq Azəriləri götürmdəim. Bu kəsləri başqa bir xlaq "yaradıb", ora daxil etdm. Yəni orda artıq milliyətə, etnosa göre deyil, avamlığ xüsusiyyetine göre qruplaşdırıb, bele bir xalqı "yaratdım" avam xalq.

Quote (al-shia)
Burada işletdiyim avam sözü azeri xalqına tam aid deyil,

bu cumlelerinizi oxuyub,movzunun adini geyd etmeye gerar verdim. 'Milletimizin en böyük problemi nedir?' Movzunu kimin achdigi melumdur,anlairam movzunun adi da melum idi.amma xatirlatmaga ehtiyyac var idi.demeli,men bildiyim gederi ile, al-shiaAzerbaycanlidir. rolleyes 'bizim milletimiz'deyerken ,mence,bunu mene 6ci hissim deyir rolleyes ,Azerbaycanda problem yaratmaga can atan Azerbaycanlilari nezerde tutub.siz ise geyd etmisiniz ki, 'azerileri nezerde tutmurdum',ona gore movzunun adini geyd etdim. sohbet azerilerden gedir ve sizin kimleri ve ya hansi milleti nezerde tutdugunuzu bilmek maragli olardi. belke bashga movzu achag orada diger milletlerin problemlerinden yazag?siz,diger milletlerin problemlerinden de behs etmek isteyirsiniz angel

P.S. 'Azerbaycanli' sozunun kichik herfle yazildigini bilirem.amma ki ne edim ee,ozumden asili deyil,kichik herfle yaza bilmirem.sevgili soydashlarimiz demishken 'huyum kurusun',sevirem de,sevirem.. cool

al-shia Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:09 | Mesaj # 15
Huseynli_E
Esma, aha meqsed o idi ki, xalqımızın problemlerin deyek. Men de dedim ki,
Quote (al-shia)

Bax bu bizim milletin en böyük problemlerindendir. Men bax bunu ütün azerielre aid etmediyime göre dedim bu xalq azeri xalqı deyil. Yeni tam olaraq hamıya aid deyil. Azeri xalqının içinde olan avamları toplayıb bir xalq kimi "yaratdım" beynimde ve onun adını avam xalq qoydum.
Yeqin ki aydınlaşdı rolleyes

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:16 | Mesaj # 16
Polkovnik
milletimizin bezi numayendelerinin yaratdigi problemler;

1.Azerbaycanin himnini bilmeden,men 'Azerbaycanliyam' demeleri,bu ayibdir.
2.Azerbaycanda yashaya-yashaya , 'tupurum Azerbaycana' demeleri,ve bu insanlarin,Azerbaycandan kenarashdirilmamalari.
3.Azerbaycan uchun ne etmisen ve ya ne ede bilersen' dedikde, 'Azerbaycan uchun ne etmeliyem ki, men ve ya sen etmekle ne olacag ki,yuxaridakilar nese etsinler de,men edecem ne olacag ki,yuxaridakilarin acigina etmirem' deye,ozleri kimi bosh cavab vermeleri. Azerbaycan uchun loru dilde desek,can yandirmamalari.
4.Metrodan ve ya avtobusdan ,normal istifade ede bilmemeleri.
5.etrafi chirklendirmeleri, 'semichka' bele yeyerken,onun gabigini yere atirlar.bu geder dushuncesizlik,medeniyyetsizlik olmaz. xususi zibil gablari varken,zibili yere atirlar.eslinde,onlar uchun ferg etmez hara atirlar,zibil gabi var ya yoxdur.
6.Azerbaycan dilinde danishmayib,bashga dilde danishmalari.Azerbaycan dilini unutmalari ve ikinci resmi dilin 'rus dili', ve 'ingilis dili' olmasina teref iri addimlarla,addimlamalari.
7.24saat oturub,vaxtlarini seriallara serf etmeleri.seriallarin ssenari uzerinde guruldugunu unudub,o serial gehremanlarina benzemek istekleri ve Azerbaycanlilari ve Azerbaycani ele gormek istekleri.
8.'ferglilik' xesteliyine tutulub,Islami redd etmeleri ve muselmanlara alchaldici gozle baxmalari.namazin bosh olduguna inanmalari.Allahin varligi ile yoxugu arasinda shuphe etmeleri.
9.'Avropada' batmalari..

P.S.her halda rastlashdigim problemlerin yarisi bunlardir.INSHALLAH ki davam edecem. <_< sad

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:21 | Mesaj # 17
Polkovnik
Quote (al-shia)
Esma, aha meqsed o idi ki, xalqımızın problemlerin deyek. Men de dedim ki,

men, ' kahinlik' hagginda genish melumatlara sahibem angel

411 Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:41 | Mesaj # 18
Polkovnik
Quote (Esma)
poor fellow my nation

Esma, Bunu duz yazmisan! smile

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:48 | Mesaj # 19
Polkovnik
Quote (411)
Esma, Bunu duz yazmisan!

aidiyyatli shexslere aiddir smile

P.S. al-shia, seni eziyyete saldigim uchun uzr isteyirem.cavab vermeli idim biggrin

411 Tarix: Cüme, 20.06.2008, 15:57 | Mesaj # 20
Polkovnik
Quote (Esma)
9.'Avropada' batmalari..

Her shey ele burdan bashlayir...

mensure Tarix: Cüme, 20.06.2008, 17:12 | Mesaj # 21
Leytenant
Esma problemleri duz qeyd etmisen tamamile.

Problemlerimizden en boyuyu ise RUSHVETXORLUQDUR.Agir derddir,bunu tecili aradan qaldirmaliyiq ama nece?! Tebii ki, rushvetin en boyuk sebebkari rushveti alandan chox verendir.

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 18:23 | Mesaj # 22
Polkovnik
Quote (mensure)
Tebii ki, rushvetin en boyuk sebebkari rushveti alandan chox verendir.

mensure,sizi izninizle opurem bu cumleye gore.gerchekden duz cumledir.nehayet ki men dediyimi kimse dedi e. smile

raziyam.

Quote (mensure)
Agir derddir,bunu tecili aradan qaldirmaliyiq ama nece?!

bu agir derdi birinci rshvet verenleri aradan goturmekle bashlasag nece olar? biggrin

mensure Tarix: Cüme, 20.06.2008, 19:36 | Mesaj # 23
Leytenant
Quote (Esma)
bu agir derdi birinci rshvet verenleri aradan goturmekle bashlasag nece olar?

Boooy daha denen Azerbaycanin yarisini aradan goturek de (estegfirullah), onda ne universitetde,ne dovlet yerlerinde,ne xestexanalarda ve s. hec kim qalmaz ki.....

Esma Tarix: Cüme, 20.06.2008, 20:11 | Mesaj # 24
Polkovnik
Quote (mensure)
Boooy daha denen Azerbaycanin yarisini aradan goturek de (estegfirullah), onda ne universitetde,ne dovlet yerlerinde,ne xestexanalarda ve s. hec kim qalmaz ki.....

VALLAHİ menim belelerine simpatiyam filan yoxdur. yeri gelmishken,belelerinin idare etdiyi uni` uni deyil,xestexana xestexana deyil,mekteb de mekteb deyil.neye lazimdir ki <_<

Esdem Tarix: Cüme, 20.06.2008, 22:06 | Mesaj # 25
Leytenant
Quote (mensure)
Problemlerimizden en boyuyu ise RUSHVETXORLUQDUR.Agir derddir,bunu tecili aradan qaldirmaliyiq ama nece?! Tebii ki, rushvetin en boyuk sebebkari rushveti alandan chox verendir.

Duzdu Mensure baci. Rushvet vermekle meselenin hellini hazirda en asan variant kimi gorurler. Cunki adami cox surundururler 1 manatdan otru. Her kes oz haqqini teleb etmelidir. Men oxumusham ki "Qiyamet gunu ezenlerden cox ezilenler de sorgu sual edilecekler" (texminen bele idi hedis. Kim daha deqiq bilirse yazsin).

HICBIR GÖNÜLE ONUN KAPILARINI KIRARAK GIRME!
GIRILMEZ!!!

Almusavi Tarix: Bazar, 22.06.2008, 16:28 | Mesaj # 26
Polkovnik
Bismillah.
Mən bu ayəni deyərdim cavabda: O kəslərdən olmayın ki, Allahı unutdular və Allah da onlara özlərini unutdurdu.(Həşr surəsi, 19).

al-shia, Əziz qardaşım sənin fikirlərinlə razıyam. Başqa xalq yaratdın, buna da bir sözüm yox. Amma biz belə etməklə Azəri xalqını məsumlaşdırdıq. Bu heç də belə deyil.

Zillət bizdən uzaqdır!!!

Almusavi Tarix: Bazar, 22.06.2008, 16:39 | Mesaj # 27
Polkovnik
Bismillah.
Esma,
1.Azerbaycanin himnini bilmeden,men 'Azerbaycanliyam' demeleri,bu ayibdir.

Bu fikrinizlə heç razı deyiləm. Bu Sizin fikrinizdi, ona görə də hörmətlə yanaşıram, hər kəsin fikrinə yanaşdığım kimi.
1. Yaddaş prblemi olanlar o qədərdir ki.
2. Məktəbə getməyən o qədər insanlar var ki(yəni yazıb-pozmaq bacarmayanlar)
3. Xaricdə yaşayan, xaricdə doğulan atası-anası (özü də) Azərbaycanlı olanlar var. Başqa dillərdə təhsil alırlar, onların haqqı yoxdurmu Azərbaycanlıyam desin?!
4. Və s.

Zillət bizdən uzaqdır!!!

Esma Tarix: Bazar, 22.06.2008, 18:06 | Mesaj # 28
Polkovnik
Quote (Almusavi)
Bu fikrinizlə heç razı deyiləm

xahish etmemishdim.her kesin fikrine hormetle yanashiram.

Quote (Almusavi)
. Yaddaş prblemi olanlar o qədərdir ki.

hormetli Almusavi,hemin o yaddash problemi olanlar niye pulun giymetini,rushveti,bashga dilleri unutmurlar amma ki himne gelende unudurlar/ eger kichik ushagi 24saat bashsizcasina tv`nin garshisina goysan o neinki himni,hech alinan torpaglari da bilmez.chunki seriallara baxacag o hormetli 'valideynleri'ile.hemchinin de bura boyukler aiddir. seriala baxmagi,pul gazanmagi,dilleshmeyi ve s.bunun kimi ishleri unutmurlar amma himni ne bilmirler ne de ki oyrenmirler.utanmag lazimdir bu hala.bu cur hala behane filan lazim deyil. bilirsiz niye.chunki axi himni her gun gucle sorsuhan yoxdur.amma medesi yemek teleb edir,pul gazanmag lazimdir.amma himni sorsuhan yoxdur axi. rahatligla'tupurum Azerbaycana'deye bilirler. yaddash problemi nedense hemsihe bele hallara tesaduf edir.ay aman menim yaddash problemim var. bu yaddashsizligla ayox bu, ilk once ozune,milletine,vetenine hormetsizlikdir,lageydlikdir.

Quote (Almusavi)
2. Məktəbə getməyən o qədər insanlar var ki(yəni yazıb-pozmaq bacarmayanlar)

siz ne geyd etmisiz/ uch yashli ushaga demishem ki 'Azerbaycanin himnini oxu' oxuyur. mektebe getmemek/ sizcani bunu kim deyir/ mektebe gedenlerin hamisi bilir sizce. isteyirsizse chixib sheherde sirf bu himn sohbetine gore sorgu bele aparag ee..

Quote (Almusavi)
. Xaricdə yaşayan, xaricdə doğulan atası-anası (özü də) Azərbaycanlı olanlar var. Başqa dillərdə təhsil alırlar, onların haqqı yoxdurmu Azərbaycanlıyam desin?!

etiraf edim ki,butun yazdiginiz behanelere dozmek olurdu,gucle olsa bele.amma bu. bu ne demekdir/ xaricde anadan olub. ata ve ana ne uchundur.yalniz dunyaya getirib,yeyib-ichmeyi,kef elemeyi oyretmek uchun/ bele valideynden ne olacag ki onun ovladindan da kimse olsun. xarici vetendash Azerbaycanin himnini ezber bilir eee,herchende teleffuzu gucle edir,chetindir. sizcani bele teselliler artig kechib ee.bashga tesellirler tapin. menim fikrim. xeyr. men Azerbaycanin himnini bilmeyen Azerbaycan vetendashina 'Azerbaycanli ' demirem. bu ferx edilecek hal yox,aglamali,utanilmali haldir.utanmali. onlarin haggi var 'Azerbaycanliyam' desin.amma Azerbaycanli olmagini bildirmek lazimdir. Azerbaycanin himnini bilmirmish,xaricde yashayirmish.yaxshi nagil idi,amma kohne versiya. angry

Almusavi Tarix: Bazar, 22.06.2008, 18:49 | Mesaj # 29
Polkovnik
Bismillah.
b]Esma
,
xahish etmemishdim.her kesin fikrine hormetle yanashiram.

Buna görə mənə səbr etmək yaraşar.
hormetli Almusavi,hemin o yaddash problemi olanlar niye pulun giymetini,rushveti,bashga dilleri unutmurlar amma ki himne gelende unudurlar/ eger kichik ushagi 24saat bashsizcasina tv`nin garshisina goysan o neinki himni,hech alinan torpaglari da bilmez.chunki seriallara baxacag o hormetli 'valideynleri'ile.hemchinin de bura boyukler aiddir. seriala baxmagi,pul gazanmagi,dilleshmeyi ve s.bunun kimi ishleri unutmurlar amma himni ne bilmirler ne de ki oyrenmirler.utanmag lazimdir bu hala.bu cur hala behane filan lazim deyil. bilirsiz niye.chunki axi himni her gun gucle sorsuhan yoxdur.amma medesi yemek teleb edir,pul gazanmag lazimdir.amma himni sorsuhan yoxdur axi. rahatligla'tupurum Azerbaycana'deye bilirler. yaddash problemi nedense hemsihe bele hallara tesaduf edir.ay aman menim yaddash problemim var. bu yaddashsizligla ayox bu, ilk once ozune,milletine,vetenine hormetsizlikdir,lageydlikdir.

Bu fikirlərinizin də mənim yazdığımla heç bir əlaqəsi yoxdur, yaddaşın növləri var, nə isə ....bunu bəhanə kimi qəbul edəcəksiniz, eybi yox., Sizə tibb xırdalamaq istəmirəm.
Məktəbə getməyən o qədər insanlar var ki(yəni yazıb-pozmaq bacarmayanlar)

Bu fikri də mən yaşlı nəslə şamil etmişdim. Uşaqlar məsəli gülünc çıxardı yoxsa.
Axırıncı fikrinizə görə heç Sizi Azərbaycanlı təsəvvür edə bilmədim. Çünki Azərbaycanın konstitusiyasında himni bilməyənin Azərbaycan vətəndaşlığından azad etmək haqqında heç bir qanun yoxdu. Və Sizin kimi özünü vətənpərvər sayanlar konstitusiyamıza hörmətsizlik edir.
[/b]

Zillət bizdən uzaqdır!!!

Almusavi Tarix: Bazar, 22.06.2008, 19:05 | Mesaj # 30
Polkovnik
Bismillah.
[b]Esma
,
2.Azerbaycanda yashaya-yashaya , 'tupurum Azerbaycana' demeleri,ve bu insanlarin,Azerbaycandan kenarashdirilmamalari.

Bu fikrinizə də konstitusiyamızın 53-cü maddəsi ilə cavab vermək məcburiyyətindəyəm, çünki himnin də mətni və musiqisi Konstitusiya qanunu ilə müəyyən olunur.
53-cü maddə: 1. Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı heç bir halda Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığından məhrum edilə bilməz. 2. Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı heç bir halda Azərbaycan Respublikasından qovula və ya xarici dövlətə verilə bilməz. 3. Azərbaycan Respublikası onun ərazisindən kənarda müvəqqəti və ya daimi yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hüquqi müdafiəsinə təminat verir və onlara hamilik edir.
Milliyətçi olmaq yaxşıdır, amma radikal milliyətçilik yox!!!
[/b]

Zillət bizdən uzaqdır!!!

Esma Tarix: Bazar, 22.06.2008, 20:03 | Mesaj # 31
Polkovnik
Quote (Almusavi)
Bu fikri də mən yaşlı nəslə şamil etmişdim. Uşaqlar məsəli gülünc çıxardı yoxsa.
Axırıncı fikrinizə görə heç Sizi Azərbaycanlı təsəvvür edə bilmədim. Çünki Azərbaycanın konstitusiyasında himni bilməyənin Azərbaycan vətəndaşlığından azad etmək haqqında heç bir qanun yoxdu. Və Sizin kimi özünü vətənpərvər sayanlar konstitusiyamıza hörmətsizlik edir.[/

yashli nesil? bezi yashli nesil numayendeleri ,bizim indiki bezi genclerden daha gencdirler ,neinki onlari, 'yaddash' problemi ile garshilashdirmag. cenab Almusavi, himnde ne chetin sozleri var ki onu ezberleye bilmir.ezberlemek bir yana hech bunun ilk sozlerinden o terefini bilmir. bu her yashli neslin numayendesine ai deyil. chunki,yashli nesil numayendesi var ki,ciddi sozumdur, savad ve yaddash terefden umumi gotursek intellekt yonumden bezi genc nesil numayendelerinden daha gencdir. gelek numayenderlin ichinde genc yashli nesle yox digerlerine. sizin o adlandirdiginiz yashli nesil numayendelei hansi ki,yaddash problemi var.onlarda hech de ele deyil.onlar genc olmayib,genc olmaglari bir yana orta nesil adlandirilmayib. ( istisnali 'yaslilarimiz var) oyrenmeyin yashi yoxdur,yeterki oyrenmek isteyesen. sizce Azerbaycanli olmag uchun dash dasihmag ya da aya,hansisa planeti ziyaret etmek lazimdir.mence yox.bu himn sohbeti ele bir boyuk,agir yuk deyil ki onu bilmeyesen.

gelek menim hansi milletden olub-olmamagima.bu ayri sohbetdir amma bildirim ki Azerbaycanliyam. vetenperverliyime galdigda ise.xeyr men vetenperver deyilem,ki hele bir 'menim kimi vetenperverler' olsun. gelek diger bir nogteye 'konstitusiya'. sizden artig derece xahish edirem ki,menim yazdiglarim arasinda ,konstitusiyaya aid nese getirin ki,men konstitusiyadan yazmisham.men yazmamisham ki 'konstitusiyada filan sehy var',men yazmisham ki 'bele olunmalidirlar.'. 'bizceler,menceler'den geyd olunur. siz sitat getirin davam edek. smile ozunuz yazimdan sitat getirmisiz,yene de ozunuz mene konstitusiyadan yazmisiz. smile 'tupurum Azerbaycana ve Azerbaycanlilara'deyen adami tutub,tengidle basha salaram bashi varsa anlayacag.chunki onun tupurduyu Azerbaycanda men ve sediklerim ve Azerbaycanlilar yashayir hele ustelik 'Azerbaycanlilar' deyende o,tupuruduyu Azerbaycanlilar arasinda da hemchinin

unudun millet, Azerbaycan dilini de,himnini de, chirklendirin Azerbaycani,Bakini.'tupurum Azerbaycana'deyin.siz hagglisiniz.bu gebahet deyil.

Mesaj redaktə olundu Esma - Bazar, 22.06.2008, 20:08

Almusavi Tarix: Bazar, 22.06.2008, 20:12 | Mesaj # 32
Polkovnik
Bismillah.
[b]Esma
, Sizdən çox xahiş edirəm axırıncı yazdıqlarımı dəqiq oxuyub cavab yazasınız, mən də Sizdən sonra yazaram, Allah razı olsun İnşallah
[/b]

Zillət bizdən uzaqdır!!!

mensure Tarix: Bazar, 22.06.2008, 23:59 | Mesaj # 33
Leytenant
Eziz ALmusavi ve Esma.
Axi niye mubahise edirsiniz,ele problemler de burdan bashlayir da.
Almusavi yaddas meselesi nadir hallarda ola biler,cunki az insanin yaddasi zeifdir,xestelikle elaqederdirse mence onu bagislamaq olar ,yaslilara geldikde ise menim nenemin 85 yasi var o qeder sheir,dastan,hekaye bilir gel goresen amma himnimizi bilmir,istese oyrener yaddasi zeif yaslilar da var onlara demirem,guya bu yasdan sonra himn oyrenseler nolar,oyrenmeseler nolar?!,bunu yaslilara irad tutmuram guya cavanlar hamisi bilir?cumhuriiyet gununde rektorumuzla gorusumuz var idi,orada birinci himn oxundu 100-lerle insandan 10-u ya bilerdi ya da yox,oxuyana da gulurduler...ne ise...bizim xalq vetenperver deyil varsa da cox azdir onlari da muasir gencler ele salir bunun cox shahidi olmusam.
Esma sen de cox sert yazma bir az diqqetli yaz ki, qelb qira bilersen...
bir-birimizi mubahise,dava ile deyil sebrle sakitlikle,helimlile basa salaq ve oyrenek.
Diqqetinize gore minetdaram.

411 Tarix: Bazar ertesi, 23.06.2008, 10:46 | Mesaj # 34
Polkovnik
Quote (Almusavi)
yaddaşın növləri var,

Quote (Almusavi)
Bu fikrinizə də konstitusiyamızın 53-cü maddəsi ilə cavab vermək məcburiyyətindəyəm, çünki himnin də mətni və musiqisi Konstitusiya qanunu ilə müəyyən olunur.
53-cü maddə: 1. Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı heç bir halda Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığından məhrum edilə bilməz. 2. Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı heç bir halda Azərbaycan Respublikasından qovula və ya xarici dövlətə verilə bilməz. 3. Azərbaycan Respublikası onun ərazisindən kənarda müvəqqəti və ya daimi yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hüquqi müdafiəsinə təminat verir və onlara hamilik edir.
Milliyətçi olmaq yaxşıdır, amma radikal milliyətçilik yox

hands

Quote (Esma)
unudun millet, Azerbaycan dilini de,himnini de, chirklendirin Azerbaycani,Bakini.'tupurum Azerbaycana'deyin.siz hagglisiniz.bu gebahet deyil.

dont

Quote (mensure)
menim nenemin 85 yasi var

Allah saxlasin. smile

Esma Tarix: Bazar ertesi, 23.06.2008, 13:45 | Mesaj # 35
Polkovnik
Quote (mensure)
Esma sen de cox sert yazma bir az diqqetli yaz ki, qelb qira bilersen...
bir-birimizi mubahise,dava ile deyil sebrle sakitlikle,helimlile basa salaq ve oyrenek.
Diqqetinize gore minetdaram

he ok.kimi incitmishemse uzr isteyirem.amma ki bele sohbetler olanda,hele-hele bu cur behaneler getirilende ozumden asili olmur.

411

niye ki ele bu hallar aparib o hallara chixardir da.ona gore de ne Azerbaycan ne BAki.unudun getsin.guya ne verecek ki Azerbaycan unutmayanlara.hech ne. bu pul deyil ki deyesen ki he de lazim olacag. birce dene havasini udub,yashadigin olkedir de.eshshi bosh verin ..

mensure Tarix: Bazar ertesi, 23.06.2008, 15:10 | Mesaj # 36
Leytenant
411,
cox sag olun.Allah her kes nesib elesin saglam,xeyirli uzun omur.AMIN

Almusavi Tarix: Bazar ertesi, 23.06.2008, 16:54 | Mesaj # 37
Polkovnik
Bismillah. Nə isə.....
Ey iman gətirənlər! Allaha, Peyğəmbərə və özünüzdən olan ixtiyar (əmr) sahiblərinə itaət edin! Əgər bir iş barəsində mübahisə etsəniz, Allaha və qiyamət gününə inanırsınızsa, onu Allaha və Peyğəmbərə həvalə edin! Bu daha xeyirli və nəticə etibarilə daha yaxşıdır (Nisa,59).
Allah köməyiniz olsun İnşallah

Zillət bizdən uzaqdır!!!

Esma Tarix: Bazar ertesi, 23.06.2008, 20:05 | Mesaj # 38
Polkovnik
yola verdi kompaniyasina son goyag. <_<

al-shia Tarix: Cüme axşamı, 03.07.2008, 11:29 | Mesaj # 39
Huseynli_E
Azöncə forumların birində mövzuya baxdım və millətimizin daha bir problemini "tap"dım.
Mövzunun adı təqribən belə idi ki "Qızların namaz qılması" alt izahıda səhv etmirəmsə "evlenmek çünüdürmü?" yazılmışdı. Əlbəttə mən buna qarşı deyiləm araşdırmasınlar amma... amma niyə 100 adamnan 99dan yox 1dən danışılmalı. Hətta postun birində oxudum ki bir xanım yazıb ki mən də namaz qılmaq istəyirəm, qılmaq üçün də hicaba keçməliyəm mən də bu yaşda keçsəm deyəcəklər ki evlənmək üçün filan. .. - bu da bizim milletimizin bir problemi. Her halda burda xanımın sözü de sehvdir. Yeni Allah rizası üçün qılırsan başqalarının fikirine göre yox. Heyatını camaatın fikirleri esasında qurmayacaqsanki?
Həmdə bilmirəm niyə bizim millət (yəni müəyyən hissəsi) nəsə bir pis hal olanda o psidən yapışır və bəhanə gətirir. 100 dəfə çox yaxşı ona nəzər olan şeylərsə...
Nəysə birin tapdım qaldıki bu problemin həlli yolu. Mənə elə gəlriki vaxtıyla "Ümmətimizin ən böyük problemi nedir?" mövzusundakı ən çox cavab verilən variantdır "DİNİ SAVADSIZLIQ"....

mensure Tarix: Cüme axşamı, 03.07.2008, 17:26 | Mesaj # 40
Leytenant
Quote (al-shia)
Azöncə forumların birində mövzuya baxdım və millətimizin daha bir problemini "tap"dım.
Mövzunun adı təqribən belə idi ki "Qızların namaz qılması" alt izahıda səhv etmirəmsə "evlenmek çünüdürmü?" yazılmışdı

[b]Men de onu oxudum,ve cox pis oldum.Hetta men radiolarin birinde esimisdim ki,oglanlar deyir ki, qizlar hicabi da aile qurmaq ucun taxir.Hec bele de shey olar?! Adamin lap ureyi agrayir,ne ise.....

Forum » FORUM-TEKST » AZERBAYCAN » Milletimizin en böyük problemi nedir?
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск: