Nobel Mükafatları - Elm və Texnologiya - Meqaleler kataloqu - ....::İslam::....
Cüme axşamı, 18.09.2014, 20:40
Приветствую Вас Qonaq | RSS

islam dini

Bölmələr
    Şiə cavabları
    Sorğu
    Saytı qiymetlendirin
    Cəmi cavab: 5352
    Sayğac

    Onlayn: 1
    Qonaq: 1
    İsifadeçi: 0
    Форма входа

    Meqaleler kataloqu

    Главная » Статьи » Elm və Texnologiya

    Nobel Mükafatları
     
     
     
     
     
     
     
    Fizika sahesinde Nobel mükafatın lauretları


    1901 - Vilhelm Rentgen ·

    1902 - Hendrik Lorents, Piter Zeyeman ·

    1903- Antuan Anri Bekkerel, Pyer Küri, Mariya Sklodovskaya-Küri ·

    1904 - Con Reley ·

    1905 - Filipp Lenard ·

    1906 - Cozef Tomson ·

    1907 - Albert Maykelson ·

    1908 - Qabriel Lipman ·

    1909 - Qulyelmo Markoni və Karl Braun ·

    1910 - Yan Van-der-Vaals ·

    1911 - Vilgelm Vin ·

    1912 - Nils Dalen ·

    1913 - Xeyke Kamerlinq-Onnes ·

    1914 - Maks fon Laue ·

    1915 - Uilyam Henri Breqq və Uilyam Lorens Breqq ·

    1916 - verilməmişdir ·

    1917 - Çarlz Barkla ·

    1918 - Maks Plank ·

    1919 - Yohannes Ştark ·

    1920 - Şarl Gilyom ·

    1921 - Albert Eynşteyn ·

    1922 - Nils Bor ·

    1923 - Robert Milliken ·

    1924 - Karl Siqban ·

    1925 - Ceyms Frank və Qustav Herts ·

    1926 - Jan Perren ·

    1927 - Artur Kompton, Çarlz Vilson ·

    1928 - Ouen Riçardson ·

    1929 - Lui-Viktor de Broyl ·

    1930 - Çandrasekxara Raman ·

    1931 - verilməmişdir ·

    1932 - Verner Heyzenberq ·

    1933 - Ervin Şrödinger, Pol Dirak ·

    1934 verilməmişdir ·

    1935 - Ceyms Çedvik ·

    1936 - Viktor Hess, Karl Anderson ·

    1937 - Klinton Devisson, Corc Tomson ·

    1938 - Enriko Fermi ·

    1939 - Ernest Lourens ·

    1940-42 verilməmişdir ·

    1943 - Otto Ştern ·

    1944 - İzidor Rabi ·

    1945 - Volfqanq Pauli ·

    1946 - Persi Bricmen ·

    1947 - Eduard Eplton ·

    1948 - Patrik Blekett ·

    1949 - Xideki Yukava ·

    1950 - Sesil Pauell ·

    1951 - Con Kokroft, Ernest Uolton ·

    1952 - Feliks Blox, Eduard Pörsell ·

    1953 - Frits Sernike ·

    1954 - Maks Born ·

    1955 - Uillis Lemb, Polikarp Kuş ·

    1956 - Uilyam Şokli, Con Bardin, Uolter Bratteyn ·

    1957 - Yanq Çjennin, Li Tzundao ·

    1958 - Pavel Çerenkov, İlya Frank, İgor Tamm ·

    1959 - Emilio Seqre, Ouen Çemberlen ·

    1960 - Donald Qlazer ·

    1961 - Robert Hofstedter, Rudolf Mössbauer ·

    1962 - Lev Landau ·

    1963 - Yucın Viqner, Mariya Göppert-Mayer, Yohannes Yensen ·

    1964 - Çarlz Tauns, Nikolay Basov, Aleksandr Proxorov ·

    1965 - Sinyitiro Tomonaqa, Culius Şvinger, Riçard Feynman ·

    1966 - Alfred Kastler ·

    1967 - Hans Bete ·

    1968 - Luis Alvares ·

    1969 - Marri Gell-Mann ·

    1970 - Hannes Alfven ·

    1971 - Dennis Qabor ·

    1972 - Con Bardin, Leon Kuper, Con Şriffer ·

    1973 - Leo Esaki, Ayvar Caveyer, Brayan Cozefson ·

    1974 - Martin Rayl, Entoni Xyuiş ·

    1975 - Oge Bor, Bencamin Mottelson, Ceyms Reynuoter ·

    1976 - Berton Rixter, Semuel Tinq ·

    1977 - Filip Anderson, Nevill Mott, Con Van Flek ·

    1978 - Pyotr Kapitsa ·

    1979 - Şeldon Qleşou, Əbdus Salam, Stiven Vaynberq ·

    1980 - Ceyms Kronin, Val Fitç ·

    1981 - Nikolas Blomberqen, Artur Şavlov, Kay Siqban ·

    1982 - Kennet Vilson ·

    1983 - Subraxmanyan Çandrasekar, Uilyam Fauler ·

    1984 - Karlo Rubbia, Simon van der Mer ·

    1985 - Klaus fon Klitsinq ·

    1986 - Ernst Ruska, Gerd Binninq, Heynrix Rorer ·

    1987 - Yohannes Bednorts, Karl Müller ·

    1988 - Leon Lederman, Melvin Şvarts, Cek Steynberger ·

    1989 - Norman Ramzey, Hans Demelt, Volfqanq Paul ·

    1990 - Cerom Fridman, Henri Kendall, Riçard Teylor ·

    1991 - Pyer de Jen ·

    1992 - Jorj Şarpak ·

    1993 - Rassel Hals, Cozef Teylor ·

    1994 - Bertram Brokhauz, Klifford Şall ·

    1995 - Martin Perl, Frederik Reynes ·

    1996 - Devid Li, Duqlas Oşeroff, Robert Riçardson ·

    1997 - Stiven Çu, Klod Koen-Tannudjı, Uilyam Filips ·

    1998 - Robert Laflin, Xorst Ştermer, Daniel Tsui ·

    1999 - Gerardus 't Hooft, Martinus Veltman ·

    2000 - Jores Alförov, Herbert Krömer, Cek Kilbi ·

    2001 - Erik Kornell, Volfqanq Ketterle, Karl Viman ·

    2002 - Raymond Devis, Masatoşı Koşıba, Rikardo Cakoni ·

    2003 - Aleksey Abrikosov, Vitali Ginzburq, Entoni Legget ·

    2004 - Devid Qross, Xyu Politser, Frenk Vilçek ·

    2005 - Roy Qlauber, Con Holl, Teodor Hanş ·

    2006 - Con Mater, Corc Smut ·

    2007 - Albert Fert, Peter Qrünberq
    Категория: Elm və Texnologiya | Добавил: media-islam (02.08.2008)
    Просмотров: 760 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Axtar
    Linklər